Tai yra tinklapio BETA versija – jei radote klaidų ar netikslumų, praneškite mums el. pašto adresu tic@siauliai.lt Senoji svetainės versija
2019 birželio 27 d. 14:00
orai Thursday
3°C,3m/s
Debesuota
orai
Tuesday,
2°C | -4°C
orai
Wednesday,
6°C | -2°C
orai
Thursday,
9°C | 1°C
Meniu
Text_2

JUBILIEJINĖ PARODA „ŽIEMGALAI 30“

Renginio data: 2019-03-02
Renginio laikas: 11:00 val.
Bilieto kaina: 0 €

2019 02 14  atidaryta jubiliejinė paroda “ŽIEMGALAI 30″, ekspozicija veiks iki 03 06.

 

30 VASARŲ ŽIEMGALOJE

Iki šiol vienintelį kartą Žiemgalos krašto dailininkų paroda čia, Šiaulių universiteto dailės galerijoje, buvo surengta 2013 m. liepą. Tai gal kiek ir paradoksalu žinant, kad vienas iš šios grupės įkūrėjų ir ilgametis jos koordinatorius buvo šviesaus atminimo Šiaulių miesto garbės pilietis, tapytojas monumentalistas profesorius Vitolis Trušys, o šiauliečiai dailininkai per keletą paskutinių metų skaičiumi gerokai lenkė savo kolegas iš kitų miestų. Bet taip jau susiklostė, kad parodos vykdavo ten, kur ir plenerai – išskirtinai Žiemgaloje – Pakruojo, Pasvalio bei Joniškio rajonuose ir tik po vieną buvo surengta Rygoje (2006 m.), Panevėžyje (2009 m.), Vilniuje (2010 m.), Kaune, Šiauliuose ir Dusetose (visos 2013 m.). Dar keletas parodų, inspiruotų šios grupės veiklos, tik jau mažesnėmis Žiemgalos dailininkų grupelėmis – po 3-4 dalyvius, buvo surengta  tiek Latvijoje – Aucėje (2005 m.), Jelgavoje (2005 m.), Zalienekuose, Jelgavos raj. (2006 m.), tiek Lietuvoje – Ukmergėje (2011 m. ir 2012 m.),Alytuje (2012 m.) bei Palangoje (2014 m.).

Na, o pavienių šios grupės dailininkų parodos jau yra jų pačių reikalas ir nebūtinai turi būti siejamos su Žiemgalos plenerų tradicija. Galima būtų tik paminėti, kad tiek kūrybinė jų veikla, tiek ir parodų geografija seniai peržengė ne tik Žiemgalos regiono, bet ir Lietuvos ribas.Nuo 1989-ųjų iki dabar Žiemgalos dailininkų grupės rengiamuose pleneruose ar parodose nuolat ar bent jau epizodiškai dalyvavo daugiau kaip 50 dailininkų*. Vieni dar tik pradedantys ar kuriantys mėgėjiškai, kiti gi – ne tik plačiai pripažinti ir gilų pėdsaką šalies kultūroje palikęmenininkai, bet ir neabejotinai savo laiku ją formavę.

Kaip ne kartą įvairiuose šaltiniuose jau buvo minėta, Žiemgalos krašto dailininkų grupės kūrybinės veiklos pradžia laikomi 1989-ieji metai. Prasidėję Pakruojyje, tuometinio ligoninės vyr. gydytojo Rimo Armono paskatinti ir keletą metų globojami, dviejų bičiulių dailininkų, Romualdo Čarnos ir Vitolio Trušio  suburti dailininkų plenerai tapo, regis, kažkuo daugiau, nei vien tik trumpalaike kūrybine praktika gamtoje. Deja, R. Armono ir V. Trušio (kaip, beje, ir ne mažo kitų bičiulių būrio) gyvųjų tarpe jau nebėra, tačiau kraštiečius sutelkiančių kasmetinių dailės plenerų tradicija tebesitęsia.

Iš esmės tai regioninio tapatumo pagrindu susibūrusi grupė, vienijanti panašiai mąstančius ir aktyviai kuriančius dailininkus. Tačiau, savaime suprantama,  be vietos gyventojų palaikymo, vargu ar kas nors panašaus galėtų vykti. Juo labiau, net 30 metų! Taigi, dailininkai visada su malonumu ir pagarba prisimena plenerus Pakruojyje, Impolėje, Linkuvoje, Kreivakiškyje, Žeimelyje, Pasvalyje, Joniškėlyje ir Pušalote, o taip pat Joniškyje, Žagarėje ir Jakiškiuose. Kai kur jievyko bent po kelis kartus. Ten sutikta be galo daug labai malonių ir šviesių žmonių, kurie vienaip ar kitaip prisidėjo prie šių plenerų, juos organizavo, palaikėbičiuliškus santykius ar tiesiog buvo jų rėmėjai. Be abejo, tai nelieka be atsako, veikia ir savaip formuoja tiek kūrybos procesą, tiekpačių dailininkųsantykius su tokia juos supančia aplinka.

Šiandien, minint jau 30-uosius Žiemgalos krašto dailininkų grupės veiklos metus, galima sakyti, kad pati grupė išgyvena savotišką virsmą: jos sudėtis, nors ir palaipsniškai, tačiau beveik iš pagrindų atsinaujino, kartu pasikeitė ne tik bendras gyvenimo ritmas, bet taip pat ir begalė kitų aplinkybių, tad, nors ir tęsiant tradiciją, vis tik vyksta visai naujas jos kūrybos procesas. Taigi, šia paroda, kurioje eksponuojama 16-os dailininkų: Arvydo Martinaičio, JoanosGelažytės,Romualdo Čarnos, Inesos Dūdėnaitės, Gražvydos Andrijauskaitės, Juozo Galkaus, Andriaus Makarevičiaus, Gintaro ir Rasos Daukšų, Rimvydo Daužvardžio, Urtės Daužvardytės, Vytenio Rimkaus, Raimondo Trušio, Janinos Budrienės, Romualdo Pučeko, Sigito Laurinavičiaus, o tai pat Vitolio Trušio, iš esmės siekiama parodyti ne kokią nors vieningą šios grupės propaguojama plenerinės kūrybos estetiką ar ideologiją, ne atskirų autorių kūrybą ar menamas jos tendencijas, o supažindinti lankytojus su viename iš Lietuvos regionų (šiuo atveju Žiemgaloje) jau trisdešimt metų nenutrūkstamai tebevykstančiais kūrybos procesais, savaip papildančiaisbendrą Lietuvos dailės kontekstą.

 

Sigitas Laurinavičius,

2003 – 2015 m. Žiemgalos krašto dailininkų grupės koordinatorius

PASIRINKITE